مجمع پترول گل کاشت/گزارش عالی از عملکرد شرکت/تقسیم سود ۱۵۰ ریالی در ازای هر سهم

  • سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
  • 2378
سهامداران شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان در مقابل در  ورودی پژوهشکده ازدحام کرده اند.از همان دقایق نخستین صبح پیداست که مجمع امسال پترول،بسیار  پر تعداد برگزار خواهد شد.حاضران وارد سالن که می شوند،به سرعت  ردیف های صندلی پر می شوند.با پر شدن سالن معلوم می شود که ۹۶ درصد سهامداران در مجمع حضور یافته اند. از همهمه و صحبت های سهامداران با یکدیگر پیداست که از مجمع امسال پترول انتظارهای فراوانی دارند.پس از طی روال مرسوم مجامع،گزارشی از عملکرد پترول توسط نائب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت به سهامداران ارائه شد که نشان داد انتظارها از این سهم گروه پتروشیمی پر بیراه نبوده است.

 رسول اشرف زاده گفت: در سال مالی جاری دو واحد الفین و SRU پتروشیمی ایلام، کود شیمیایی اوره لردگان و واحد سولفات پتاسیم ارومیه به بهره‌برداری می‌رسند که به دلیل جامعیت این دو پروژه، سودآوری قابل‌توجهی عاید پترول خواهد شد. به گفته اشرف زاده، در سال مالی گذشته باتوجه سودآوری زیرمجموعه‌های پترول، درآمد هر سهم این شرکت با رشد ۱۱۵ درصدی روبرو شد که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. وی ادامه داد:تا پایان سال مالی ۹۸ سهام دو‌ شرکت پتروشیمی ایلام و ارومیه در بورس اوراق بهادار عرضه خواهند شد.

مدیر عامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان از واگذاری سهام شرکت ها خبر دادو گفت: بهینه‌سازی پرتفوی پترول با واگذاری سهام شرکت‌های کم‌بازده و پُرریسک در دستور کار هیات‌مدیره پترول است. وی در ادامه به اصلاح ساختار مالی شرکت پرداخت و گفت: پترول تصمیم دارد تا با واگذاری بخشی از سهام شرکت پتروشیمی دهدشت، بروجن و گچساران، بخشی از بدهی‌های ارزی خود به هلدینگ خلیج فارس تسویه کند.

اشرف زاده همچنین اظهار کرد: شرکت در نظر دارد تا با انتشار اوراق مشارکت، اوراق صکوک و سلف به تامین مالی پروژه‌های در دست اجرا شتاب بیشتری بخشد. با این توضیحات اشرف زاده پیدا بود که سود اعلامی در مجمع،باب دندان سهامداران خواهد بود:تقسیم ۶۰ درصد سود به مبلغ ۱۵۰ ریال! این پاداش سهامدارانی بود که در نوسان های بازار به این سهم وفاداری کردند و تا مجمع امسال با آن همپا بودند.این اتفاق می تواند رخداد شیرینی برای کل گروه محصولات شیمایی بازار سرمایه رقم بزند